
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| Dropout Voltage | 115 mV |
| Min Input Voltage | -4.2 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | -1.2 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Power Dissipation | 625 mW |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Max Input Voltage | -40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | -37 V |
| Min Current Limit | 100 mA |
| Max Output Voltage | -1.2 V |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.96388
Ext.Price$0.96388
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.96388 | $0.96388 |
| 10 | $0.86827 | $8.68270 |
| 25 | $0.78215 | $19.55375 |
| 50 | $0.70457 | $35.22850 |
| 100 | $0.63468 | $63.46800 |
| 300 | $0.57173 | $171.51900 |
| 500 | $0.51502 | $257.51000 |
| 1000 | $0.46395 | $463.95000 |
